Vajinoplasti

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu)

Günümüzde genital estetik operasyonları içerisinde vajinoplasti yani vajinal daraltma, gençleştirme operasyonu geniş bir yer tutmaktadır. Vajinopalsti operasyonun hem estetik hem de işlevsel bir sürü faydası vardır.

Vajinoplasti operasyonunda temel amaç zaman içerisinde birden çok faktörün (sık ve zor doğumlar,menopoz, yaşlanmaya bağlı hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar, kolojen doku hastalıkları vs.) neden olduğu vajina içi genişleme, bollaşma, sarkma ve esnemeden kaynaklı anormal vajinal deformasyonu düzeltme bir anlamda vajinaya eski sıklığını ve formunu kazandırmaktadır.

Anormal vajinal genişlemeler kadınlarda özgüven eksikliği, cinsel isteksizlik, his kaybı, enfeksiyon, vajinadan ses ve gaz gelmesi gibi kadınların yaşam konforunu etkileyen ciddi sorunlara yol açmaktadır. Buna bağlı olarak yapılan operasyonun en büyük amacı kadınlarda kaybolmuş özgüveni tekrar kazandırmak, eşi yada partneri ile yaşadığı cinsel sorunları gidermek ve genişlemenin sebep olduğu sıkıntıları gidermektir.

Vajina daraltma ameliyatı ile vajina estetik olarak daha çekici hale gelirken cinsel ilişkide de çiftlerin hayatları pozitif yönde değişmektedir. Bu operasyon yapılırken bazen hastanın ihtiyacına, istemine bağlı olarak diğer estetik operasyonlar da kombine olarak yapılmaktadır. Vajina daraltma operasyonu vajinal kanalın genişliği, bolluğun derecesi, eşlik eden ek sıkıntılar, hastanın tercih ve istemi dikkate alınarak cerrahi yada cerrahi dışı (lazer, radyofrekans) yöntemler tercih edilir.

Vajinoplasti operasyonu için hastanın mutlaka doğum yapmış olması yada yaşı ilerlemiş olması gerekmez. Çünkü vajinal yaşlanma yada genişleme sadece yaştan ibaret değildir. Bazen genç ve hiç doğum yapmamış kadınlarda da değişik faktörlere bağlı vajinal genişleme olmaktadır.

Vajinoplasti operasyonundaki başarı hekimin tecrübesi ve bilgisi çok önemli her vajinoplasti operasyonunda vajinanın ne kadar daraltılacağı, operasyona ek bir operasyon eklenip eklenilmeyeceği, enjeksiyon yapılıp yapılmayacağı hastanın şikayetleri ve istemleri göz önünde bulundurmak ve ona göre karar vermek son derece önemlidir.

Vajinoplasti operasyonu nasıl yapılır?

Vajinoplasti operasyonu cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle yapılır. Burada ana nokta vajinal genişleme ve deformasyonun sebep olduğu şikayet ve sıkıntıların derecesidir. En önemliside eğer ileri derecede vajinal genişleme ve esneme varsa buna paralel olarak idrar torbasında sarkma (sisosel), bağırsakta sarkma (enterosel) ve bunların yol açtığı şikâyetler ve semptomlar varsa cerrahi düşünülmelidir.

Fakat vajinal genişlemenin derecesi eğer ileri düzeyde değilse ve buna başka problemler eşlik etmiyorsa , hasta anestezi ve ameliyattan korkuyorsa lazer yada radyofrekans ile daraltma yapılır.

Cerrahi olarak vajinoplasti operasyonu hastane yada klinik ortamında yaklaşık olarak  30 dk. – 1 saat süren bir operasyondur. Ama buna ek olarak başka operasyon yapılacaksa operasyon süresi uzar. Hasta aynı gün yada ertesi gün taburcu edilir, 2-3 gün sonra hasta işinin başına döner. Hastanın özelliklerine göre genel anestezi, epidural bazen de sedasyon ile lokal anestezi altında yapılır. Cerrahi olarak yapılan vajinoplastide vajina içinde genişlemeye sebep olan fazla dokular usulüne uygun kesilir ve çıkartılır. Deformasyona bağlı genişlemiş vajen taban kasları bir birine yaklaştırılır ve böylece daha sıkı ve genç bir vajina oluşturulur. Dikişler eriyen dikişler olduğu için ameliyattan sonra dikiş alınmaya gerek duyulmaz, aynı zamanda dikiş izleri içeride kalır ve kötü bir görünüm oluşturmaz. Burada temel noktalardan bir tanesi de sadece operasyonda vajen girişinin 2—3 cm lik alan değil tüm vajina tabanını daraltmak lazım.(komplet vajinal daraltma) aynı zamanda eşlik eden vajinal genişlemeye eşlik eden diğer sıkıntılara yönelik olarakta işlem yapmak lazım.

Lazerle vajinal daraltma

Lazer teknolojisinin gelişmesi ile beraber artık günümüzde genital estetik alanında da lazer teknolojisi sıklıkla kullanılmaktadır. özellikle ameliyat ve anestezi gerektirmemesi, ağrısız ve acısız olması, seçilmiş vakalarda ciddi başarı elde edilmesi son derece önemlidir. Eğer hastada ileri düzeyde vajinal genişleme, deformite yoksa lazerle vajinal daraltma tercih edilen bir yöntemdir. İşlem 20 dakika sürmekte ağrı ve acı hissedilmemekte hasta hemen işinin başına dönebilmektedir. İşlemden sonra herhangi bir ek ilaç gerekmemekte, dikiş olmadığı için pansuman gereksimi olmamaktadır. Lazer ile vajina içinde termal ve abratif etki ile bağ dokusu uyarılarak kolojen dokusu yenileniyor ve yeni kolojen lifler oluşuyor. Bu mekanizma ile hem vajinal sıkılaşma hemde cinsel haz arttırıcı etki ortaya çıkmaktadır. Lazer işleminden sonra hastaların %90’nında cinsel hayatlarında belirgin bir düzelme gözükmektedir. Aynı zamanda hastada idrar kaçırmada var ise lazer ile hem idrar kaçırma şikayetleri ve enfeksiyon azalmaktadır.

Başarılı bir vajinoplasti operasyonu için önemli noktalar

 • Mutlaka işlemi yapan hekimin tecrübeli ve genital estetik konusunda bilgisi olması gerekir.
 • Vajinal genişlemenin derecesi, hastada sebep olduğu şikayetler ve sıkıntılar ve bunun yanında genişliğe eşlik eden tüm problemler ortaya konulmalı ona göre operasyon tamamlanmalı.
 • Hastanın beklentileri ve operasyon hakkında hastayı bilgilendirmek son derece önemlidir. Vajinoplasti operasyonu yapılırken yapılan muayene sonucunda ve hastanın istemleri de göz önüne alınarak ek bir operasyon gerektirip gerektirmediği ortaya konulmalı ve hasta ile bunlar paylaşılmalı.
 • Cerrahi vajinal daraltmada vajinanın ne kadar daraltılacağına karar vermek hasta için son derece önemli, burada daraltma derecesine karar verilirken vajinanın esneklik özelliğinden dolayı yıllar içerisinde bir miktar esneme olacağı unutulmamalı. Eğer daraltma işlemi yeteri kadar yapılmadı ise bu işlem başarısız sayılır ek bir revizyon işlem gerekebilir. Bazen gereğinden fazla daraltmakta sıkıntılı bir durumdur. Burada hasta ilişkiye girmekte zorlanır. Yapılan önemli bir yanlışta vajina daraltma operasyonunda vajina girişi yukarı doğru kaldırılmakta bu durumda hasta hem ilişkiye girememekte hemde ilişki esnasında ağrı olmaktadır.
 • Daraltma sadece vajina girişinde 2-3 cm lik kısım değil tüm vajina tabanı usulüne uygun daraltılmalıdır. Yoksa işlem başarısızlıkla sonuçlanır. Aslında vajina ne kadar fazla geniş ise o kadar fazla daraltılır yani hiç doğum yapmamış bir kadın ile 4 doğum yapmış bir kadının daraltma derecesi farklıdır.
 • Vajinoplasti operasyonuna başlamadan önce pratik olarak vajina genişliği parmak yöntemi ile genişlik derecesi belirlenir. 1 veya 2 parmak normal kabul edilir, 3 parmak genişlik orta, 4 parmak üstü ileri derecede genişlik olarak kabul edilir. Genelde amaç vajina genişliğini 1-2 parmak düzeyine getirmektir.
 • Vajinoplasti operasyonu vajinayı hem içten hem de dıştan daraltır. Eğer kötü epizyo hattı var ise aynı seansta bu bölgeye de estetik işlem yapılmalı yada vajina ile anus arasındaki perine bölgesi sıkıntılı ise mutlaka perinoplasti de operasyona eklenebilir.

Vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) hastaya ne katar?

 • Vajinoplasti operasyonu kadınlarda vajinal genişlemeye bağlı kaybolan özgüveni tekrar kazandırır ve onları mutlu bir ruh yapısına sahip kılar.
 • Kadınların partnerleri veya eşleri ile yaşadıkları cinsel sıkıntıları giderir.
 • Tüm tedavilere rağmen iyileşmeyen ve hastayı mutsuz eden mantar ve bakteriyel enfeksiyonları en aza indirir.
 • Hastanın cinsel haz alması ve orgazm olmasını kolaylaştırır.
 • Vajinada ses gelme sıkıntısı sona erer, bu konuda hasta ile eşi arasındaki uyumsuzluk giderilir ve hasta hayatına daha konsantre olur.
 • Hasta kendini sosyal hayatta daha rahat hisseder ve sosyal aktiviteler artar
 • Eğer idrar kaçırma şikâyeti var ise ek olarak ona da yönelik işlem yapılacağı için o sıkıntılarda azalır. Bunun yanında kötü epizyo sıkarı var ise yada perine bölgesi kötü ise onlara da estetik işlem yapılacağı için hasta mutlu olur. Bunun yanında kalın bağırsakta fıtıklaşma var ise hastada gaz-gaita sorunu da düzelir

Vajinoplasti operasyonundan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Vajinoplasti operasyonu sonrası hasta aynı gün yada 1 gün sonra taburcu edilir. Usulüne uygun ve tecrübeli hekim tarafından yapıldığı zaman komplikasyon gözükmez.
 • Vajina bölgesinin iyileşmesi için 4-6 hafta cinsel ilişki yasaklanır aynı zamanda enfeksiyon oluşmaması için temizlik ve hijyene dikkat edilir.
 • Dikişler alınmaz ama 10-15 gün boyunca pansuman yapmak gerekir.
 • Doktorun verdiği ilaçları ve önerileri hasta dikkate almalı.
 • Ameliyat sonrası hasta 2-3 hafta ayakta duş almalı deniz,havuz türü aktivitelerden uzak durmalı.
 • 6 hafta boyunca ağır egzersizler yasaklanır.
 • Ameliyat sonrası beslenme düzeyine dikkat edilmeli ve idrar yapılırken o bölgenin temizliğine dikkat edilmeli.
 • Ameliyat sonrası 2-3 gün az az kanamalar olabilir hasta panik yapmamalı ve anormal durumda doktoruna bilgi vermelidir.

Vajinoplasti Sık Sorulan Sorular

Operasyon ortalama 30-60 dakika sürer ama ek operasyonlar eklenirse bu süre artar.

Lazerle vajina daraltma ortalama 15-20 dakika sürer. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Anesteziye gerek duyulmaz.

Eğer operasyon tecrübeli bir hekim tarafından ve usulüne uygun yapılırsa genişleme olmaz fakat hasta tekrar normal doğum yaparsa kısmi bir genişleme olur.

Operasyondan sonra hasta aynı gün yada 1 gün hastanede kaldıktan sonra evine dönebilir ortalama 2-3 gün sonra iş başı yapabilir.

Operasyon sonrası aynı gün içinde 4-5 saat istirahat ettikten sonra hasta karayolu yada havayolu ile seyahat edebilir.

Vajinoplasti de yapılan dikişler estetik dikişler olup eriyen dikişlerdir ve dikiş almaya gerek yoktur.

Ameliyat sonrası 1 hafta ara ara ağrılar olabilir, ağrılar çoğalırsa ağrı kesici alınabilir.

Evet vajina daraltma ve kızlık zarı dikim operasyonu aynı seansta olabilir.

Ortalama 6 hafta sonra cinsel ilişkiye başlanabilir.

Özellikle işlemi yapan hekimin tecrübesiz olması, özellikle de vajinal genişliğin derecesini ölçmeden daraltma yapmak yada sadece vajina taban kaslarını yaklaştırmadan ve facia onarılmadan yapılan daraltma operasyonları başarısızlık ile sonuçlanır.