Pubis Estetiği; ‘Venüs Estetiği’

Pubis Estetiği; ‘Venüs Estetiği’

Pubis estetiği, yada Venüs tepe estetiği olarakta bilinen ve son zamanlarda genital estetik uygulamaları içerisinde yerini alan işlem özellikle kadınlar tarafından tercih edilen estetik operasyondur. Mons pubis denilen  karın altı ile dış genital dudaklar arasındaki bölgenin şekil bozuklukları ve kalınlığa yönelik işlemleri içerir.
Mons pubis bölgesinin normalden yüksek, düzensiz, kalın ve hacimli oluşu kadınlarda  ciddi psikolojik rahatsızlıklar, huzursuzluklar ve özgüven eksikliğine yol açmakta. O bölgenin kaba ve çirkin gözükmesi kadınların istediği pantolon veya taytı giymemesine sebep olmakta bu kadınlara sosyal olarakta ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. beraberinde getirerek hastada huzursuzluk ve mutsuzluğa yol açmaktadır.

.

Pubis Bölgesi Neresidir? Venüs Tepesi Nerededir?

Mons Pubis bölgesi karnın alt tarafında her iki kasık arasından klitorise kadar uzanan, bölgedir. Burası üçgen şeklindedir ve deri altı yağ dokusu fazlalığı yuvarlak bir çıkıntı oluşturur. Bu çıkıntıya ‘Venüs tepesi’ denilir ve bu bölgenin estetik işlemleri de çoğunlukla ‘Venüs tepesi estetiği’ olarak bilinir. Venüs tepesi kadınlarda cinsel yönden erotik bölgelerden birisidir.

Pubis tepesi halk arasında ‘Bikini bölgesi’ veya ‘Venüs tepesi’ olarak da ifade edilmektedir.
Tıbbi isimleri ‘Mons Pubis’ dir ve ‘Pubis Tümsekciği’ veya ‘Pubis Tepesi’ olarak geçer.

 

Pubis Estetiği Neden Yapılır? Venüs Tepesi Operasyonları

Pubis bölgesinde bulunan şekil bozuklukları anormal görüntü pantolon veya tayt üzerinde gözüken çıkıntılı görünüm kadınlarda özgüven eksikliği sosyal etkinliklere katılmama durumu aynı zamanda ciddi huzursuzluklara yol açmaktadır.  Bir çok kadında kendine güvensizlik, cinsel açıdan yetersizlik ve utanma ile birlikte cinsel ilişkiden zevk alamama ve cinsel isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır.

Anormal pubis görünümüne sahip kişiler tayt, bikini veya pantolon giydiklerinde pubis dışarıdan çok belirgin olur ve bu durum kadınları rahatsız eder.

Pubis bölgesinin büyüklüğü özellikle genç kızlarda önemli ölçüde estetik kaygılara yol açabilir, psikolojiyi, cinsel hayatı ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiler. Buda hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda bozmaktadır.

Pubis Alanı Neden Bazılarında Daha Büyük ve İridir?

Mons Pubisi oluşturan 2 temel doku yağ ve kıllı deridir. Her iksinde zaman içinde değişim gözükmektedir. Yağ dokusu ergenlik ve kilo alımı ile artmakta, menopoz döneminde ise azalmaktadır. Hızlı kilo aldıktan sonra verenlerde yinede bu bölgede yağ toplanması devam etmektedir. Çünkü bu bölgenin yağı kaybolması kolay değildir. Aynı zamanda son yıllarda obezite cerrahisinin gelişmesi ile beraber mons pubis estetiği artan bir trend izlemektedir. Hatta bazen zayıf kadınlarda bile, yapısal sebeplerle bu bölge normalden daha kalın ve iri olabilir. Bu nedenle bu kişilerde Pubis estetiği tercih edilmektedir.

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Pubis estetiğindeki, en iyi sonuç alınacak yöntem ise basit cerrahi uygulamalardır. Genellikle pubis bölgesinin ileri düzeyde yağlı ve kalın oluşu durumunda sezaryen operasyonu için yapılan kesiye benzeyen bir cerrahi kesi ile yağların çıkartılması olabilmektedir. Fakat günümüzde en çok tercih edilen yöntem ise liposuction ve lazer lipoliz gibi ameliyatsız yöntemlerdir.

Pubis estetiği operasyonları diğer adıyla (puboplasti) genelde liposuction ile bu alandan yağ çekilerek yapılmaktadır. Böylelikle o bölgenin küçültülerek estetik olarak daha güzel bir görünüm kazanması sağlanabilmektedir.

Düz Pubis Neden Olur?

Genellikle bazı genç kadınlarda Venüs tepesinin olmamasına düz pubis denir ve yapısaldır. Fakat aniden oluşan ve aşırı kilo kaybı veya yaş ilerlemesi sonucu ile birlikte vücut yağ dağılımında değişiklik sonucu da düz pubis oluşabilmektedir. Kilo kaybı ve yaşlanma nedenleri ile oluştuğunda pubik bölgedeki hacim kaybının yanında deri fazlalığı ve sarkması da görülebilir.

Düz Pubis Nasıl Tedavi Edilebilir?

Düz pubisi olan hastalarda bir ‘venüs tepesi’ oluşturmak için bu bölgenin doldurulması gerekmektedir. Hastanın tercihine göre geçici hazır dolgu enjeksiyonu yapılabileceği gibi kalıcı yağ transferi ile de istenen sonuca ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Puboplasti Operasyonunun Riskleri Var mıdır?

Doğru operasyon tekniği uygulandığı zaman kanama ve enfeksiyon gibi her ameliyat için geçerli riskler haricinde belirgin bir komplikasyonu yoktur. Gebelik, doğurganlık ve cinsel ilişkide haz ve orgazm üzerine herhangi bir olumsuz etkisi de olmamaktadır. Operasyondan birkaç gün sonra normal sosyal hayata ve iş yaşamına dönülebilmektedir.

Pubis Küçültme için Ameliyatsız Yöntemler

Pubis tepesinin küçültülmesi opersayonu için günümüzde eximia, karboksiterapi, vaser, mezoterapi lipoliz (yağ eritici iğneler) gibi alternatif yöntemler de mevcuttur.

Pubis tümseksiğinin (Mons pubis) ameliyatsız yöntemlerle küçültülmesi biraz daha sabır gerektirir. Ortalama 8-10 seans uygulama gerektirir ve 2 ay kadar bir zamanı kapsamaktadır. Çoğu zamanda birkaç işlemin bir arada yapıldığı ‘Kombine Tedaviler’ ile daha kısa sürede başarıya ulaşılabilir ve böylelikle belirgin şekilde sonuç alabilmek mümkündür.

Pubis Tepesi için Puboplasti Operasyon Ücretleri Nasıldır?

Pubis estetiği, (puboplasti) operasyonu için ücretler ve ameliyat maliyetleri kişiden kişiye yapılacak ameliyatın türüne, genişliğine ve anestezi şekline göre değişmektedir. Pubis estetiği fiyatının saptanması için öncelikle ön muayene yapılması şarttır.

Dileyen hastalar operasyon için sabah aç karınla geldiklerinde basit bir değerlendirme ve ayrıntılı bilgilendirmeden hemen sonra operasyona alınabilirler.

Pubis Estetiğiyle Aynı Seansta Kombine Ameliyatlar

Pubis estetiği (puboplasti, venüs tepesi estetiği) ile aynı seansta iç dudak estetiği, lazerle renk açma, büyük dudak estetiği, vajina daraltma operasyonları gibi diğer genital estetik ameliyatları da uygulanabilir.