Kızlık Zarı Nedir

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı (Hymen): Vajina girişinde yaklaşık 1,5-2cm derinliğinde ve 1-2 milimetre kalınlığında membranöz bir zardır. Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kızlık zarı aslında ince bir cilt katlantısıdır. Bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı olmayabilir. Kızlık zarının kişiden kişiye farklılık göstermesi ilk ilişki sonrasında da kanama miktarında değişiklik gösterir. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz. Ortasında adet kanaması ve vajinal salgıları dışarı atan bir açıklık mevcuttur. Bakire olan kızlarda en çok yuvarlak halkalı tip kızlık zarı mevcut olmakla birlikte ayrıca septalı ve yarım aylı şekiller mevcuttur.

Kızlık Zarı Muayenesi: Kızlık zarı muayenesi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Muayene sırasında hastanın rahat olması çok önemlidir, ortalama 1 dakika sürmektedir. Hasta jinekolojik masaya alınır dış dudaklar hafifçe çekilir, muayene sırasında herhangi bir alet kullanılmadığı için kızlık zarına zarar verilmez; göz ile muayene yapılır. Muayeneyi yapan doktor zarın şeklini, esnek olup olmadığını, zarda zedelenme olup olmadığını eğer zarda yırtık varsa da hangi tarafta yırtığın olduğunu ortaya koyar ve bunu kâğıt üzerinde çizerek hastaya bilgi verir.

Kızlık Zarı Muayenesine En Çok Kimler Başvurur?

Hymenoplasty (Kızlık Zarı Dikimi):

Kızlık zarı dikimi, onarımı, tamiri olarak da adlandırılan hymenoplasty günümüzde kadın doğum hekimleri tarafından sıklıkla yapılan ve genital işlemler içerisinde yer alan, kısa süren küçük cerrahi bir işlemdir. Başka bir tabirle bu işlem, kızlık zarı zedelenip yırtıldıktan sonra hastanın isteği ve onayı doğrultusunda kızlık zarının tekrar eski durumuna getirilme işlemidir.  Kızlık zarı dikimi, tamiri, çoğunlukla kişinin kendine tekrar güven kazanması ve daha mutlu bir ruh yapısına sahip olmasıyla sonuçlanır. 

Kızlık zarı onarımındaki temel amaç ilk ilişki sırasında vajina içerisinde tekrar kanamayı sağlamaktır. Kızlık zarı tamirinde kişinin daha önce kaç defa ilişkiye girip/girmediği ya da doğum yapıp yapmadığının ciddi bir önemi yoktur. Kızlık zarı onarımı iki şekilde yapılır: kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi. Kızlık zarı dikimi yapılmış bir kişide ilk ilişki sırasında meydana gelen kanama bir bakire kızdaki kanama ile aynı miktardadır.

Kızlık zarı dikiminin kalıcı ya da geçici olup olmamasına hastanın ihtiyacına, zamanına, istemine özellikle de ilişkiye gireceği tarihe göre belirliyoruz. Eğer kişinin düğününe, gerdek gecesine 2-10 gün gibi kısa bir zaman varsa geçici ama hastanın ilişkiye ilk gireceği zaman belli değilse ve ortalama 1-2 ay sonraki bir zamandan sonra ise kalıcı kızlık zarı operasyonu planlıyoruz. Operasyon ortalama 15-30 dakika sürer. Operasyondan sonra hastanın klinikte kalmasına gerek yoktur ve evine dönebilir. İşlem ve yapılan tüm uygulamalar doktor ile hasta arasında gizli olarak kalır.

Kızlık Zarı Zikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı: Kalıcı kızlık zarı onarımı aynı zamanda ‘’flep’’ yöntemi olarak da adlandırılır. Bu yöntemde süre sınırlaması asla konulmaz. İşlem usulüne uygun yapıldığı zaman, kızlık zarı gerçekleşecek ilk ilişkiye kadar sağlamlığını korur.

Flep Yöntemi: Bize başvuran kişilerde hymen dokusu kalmamışsa ve uzun süre ilişki yaşayıp da kızlık zarını tekrar diktirmek, onarmak istiyorsa bu yöntem çok başarılıdır. Flep yönteminde vajen ön duvarında parça (flep) kaldırılır. Flepler vajina yan duvarlara uygun sütür materyalleri ile kalıcı şekilde dikilir. Bu şekilde yeniden bir kızlık zarı oluşturulur. Tecrübeli bir kişi tarafından doğru teknik ile yapıldığı zaman fleplerde herhangi bir bozulma ve enfeksiyon oluşmamaktadır (biz genelde 3-4 flep kaldırırız ve çapraz dikeriz).

Flep yöntemi ile vajina girişi daralmakta ve ilişki sırasında vajina yan duvarları dikilen fleplerin delinmesi ile kızlık zarının yırtılmasına eş değer bir kanama oluşmaktadır. Flep yönteminde aynı zamanda hasta tarafından istenirse ve uygun hasta ise vajinal daraltma da yapılmaktadır. Flep yöntemi cinsel ilişkiden 5-6 hafta önceden yapılmalıdır. İyileşme döneminde asla ilişkiye girilmemeli ve doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Mikro Cerrahi Yöntem İle Hymenoplasty: Kliniğimizde flep yöntemi yanında kalıcı kızlık zarında diğer uyguladığımız bir yöntem de mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımıdır. Uygun hastaya, yırtılmış zarın kenarları nazikçe kesilir yeni yara oluşturulur ve yara ağızları karşılıklı olarak 3 kat emilen kaliteli sütürler ile birbirine gerginlik oluşturmadan yaklaştırılır ve sütür edilir. Bu yöntem ile hasta 1 ay sonra muayene edilse bile doğal kızlık zarından hiçbir fark gözlenmez.

Geçici Kızlık Zarı Onarımı

Geçici Kızlık Zarı Onarımı(Hymenoplasty): Bu yöntemde eğer kişi 3 ile 10 gün gibi kısa bir sürede cinsel ilişkiye girecekse geçici kızlık zarı onarımı yapılır. Bu işlem 10 ile 15 dakika sürmekte ve işlemden 1 saat sonra hasta evine gidebilmektedir. İşlem genellikle lokal anestezi ile yapılır, hastanın isteğine göre genel anestezi de uygulanabilir. İşlem usulüne uygun yapıldığı zaman %100 başarılı bir yöntemdir. Bu işlem kalan kızlık zarı dokusunun arkasına atılan çok ince eriyen gizli dikişlerle işlem yapılır. Burada temel husus dikişlerin gizliliğidir. Bu işlemler konusunda deneyimi olmayan bir hekim tarafından yapıldığında ve dikişlerin gizliliğine önem verilmemişse ilişki sırasında partneri tarafından dikişler fark edilir ve bu durum hiç de hoş olmayan bir sonuçtur.

Kalıcı Kızlık Zarı Tamirinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yara iyileşimi için 1-2 hafta alkol ve sigara kullanmamak lazımdır ve operasyondan sonra dikiş bölgesinin kuru tutulmalı, sadece ped kullanarak asla tampon kullanmamalıdır.
  • İşlemden sonraki 2-3 gün az kanamalar olabilir bunlar normaldir. Aynı zamanda işlemden belli bir süre sonra sarımsı bir akıntı olabilir ama bu akıntı fazla sürerse ve hastayı rahatsız ederse kontrole gitmekte fayda vardır.
  • Kızlık zarı işleminde 15 gün içinde yeni damarlanma başlayacağı için cerrahi yara ancak iyileşir. Bu haftadan sonra aktivitelerinizi hızlandırabilirsiniz. Antibiyotik kullanımından sonra bazen kaşıntı ve mantar enfeksiyonu belirtileri olabilir bu durumda hekimi haberdar edin.
  • Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra iplikler yavaş yavaş eridikçe, iyileşme 5-7 hafta kadar sürebilir. Bu hastalarda az tahriş olabilir ve bunu çok sorun etmemek lazım. Gerekirse ek ilaçlar kullanılabilinir.

Kliniğimize Başvuran ve Kızlık Zarı Diktirmek İsteyen Bir Hastaya Yaklaşımımız Nasıldır?

  • Yapılan her işlem doktor ile hasta arasında gizli kalır. Asla üçüncü bir kişiler tarafından bilinmez.
  • Öncelikle kızlık zarı dikimi için bize başvuran hastayı muayene ediyoruz, gerçekten yırtık olup olmadığını ve hangi duvarlarda yırtık olduğunu ortaya koyuyoruz. Aynı zamanda zarda esneklik varsa onu da hastaya belirtiyoruz eğer esnek zar varsa bu zarlar ilişki sırasında kanamaz bunu da ayrıca hastanın eşine detaylı anlatıyoruz. Gerekirse muayene bulgularını yazıp hastaya veriyoruz. Çünkü bu zarlar doğumda bile yırtılmayabilir. Esnek zara sahip hastalara bu operasyonu doğru bulmuyoruz. Gerçekten yırtık varsa o zaman geçici veya kalıcı zar operasyonu planlıyoruz.
  • Gerçekten kızlık zarı yırtıksa ve hasta kızlık zarı dikim operasyonu düşünüyorsa eğer ciddi vajinal genişleme varsa aynı seansta lazer ya da cerrahi olarak daraltma işlemi de yapabiliyoruz. Bunu hasta ile paylaştıktan sonra ortak karar veriyoruz. Bunun dışında yine hastaya Labioplasti ya da Genital Beyazlatma, Cinsel haz arttırıcı tedavilerde ekleyebiliyoruz.
  • Hasta operasyona başlamadan önce mutlaka hastanın hikayesini öğreniyoruz ve vital bulgularını ölçüyoruz. Eğer geçmişte ilaç kullanıyorsa hangilerini kullandığını, anestezi alacaksa anesteziye karşı alerjisinin olup olmadığını ortaya koyuyoruz.
  • Operasyonu steril şartlarda ve steril malzemeler ile yapıyoruz. Operasyon bittikten sonra hastayı 2-3 saat izliyoruz. Anesteziye bağlı sıkıntıları varsa medikal tedavilerle gideriyoruz. Operasyon başlamadan önce hastaya mutlaka antibiyotik yapıyoruz. Hastayı 2-3 saat izledikten sonra eğer kanaması yoksa hastayı evine gönderiyoruz. Hastamıza iletişim numaraları verip evine gönderdikten sonra 1 hafta veya 10 gün sonra kontrole çağırıyoruz.