Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik özellikle son yıllarda artan bir trend, dünyada özellikle son 20 yıldır gelişen bir estetik alanıdır. Ülkemizde de özellikle genital estetik alanında tecrübeli ve bilgili doktorların artması ile beraber son 10 yıldır genital estetik, estetik operasyonların ciddi bir yüzdesini teşkil etmektedir. Genital estetik, genital bölge ile ilgili yapılan bir dizi operasyonu kapsar. Ülkemizde genital estetik denilince daha çok vajina estetiği anlaşılır.

Genital estetik, hem estetik hem de fonksiyonel yönü olan cerrahi ve cerrahi dışı birden fazla operasyonu içerir. Bir yandan da genital estetik, kadın genital bölgesinin gençleşmesi ve güzelleşmesi için yapılan tüm operasyonlara verilen addır. Genital estetiğin diğer operasyonlardan farkı, sadece estetik boyutunun olmamasıdır bunun yanında fonksiyonel, cinsel, psikolojik, medikal ve hijyenik boyutu da mevcuttur ve bu alanlar da kişinin hayat konforunu etkilemektedir.

Genital estetikte hem genital bölgenin güzel bir görünüm kazanması hem de kişinin fonksiyonel olarak da yaşam kalitesinin arttırılması temel amaçtır. Genital estetik operasyonları ya doğuştan ya da sonradan oluşan anatomik bozuklukları giderir. Özellikle şekil bozuklukları kadınlarda ciddi özgüven eksikliğine yol açar. Bununla beraber cinsel hayatta olumsuzluklar, cinsel isteksizlik, enfeksiyon ve anksiyeteye yol açar. Yapılan cerrahi ve cerrahi dışı müdahaleler kadının sosyal olarak kendini daha rahat hissetmesini, özgüven kazanmasını sağlarken aynı zamanda cinsel hayatının da düzene girmesi gibi sonuçları beraberinde getirir.

Genital Estetik Operasyonlarının Başlıcaları: Labioplasti(küçük dudak estetiği), vajinoplasti (vajinal daraltma), büyük dudak estetiği, kilotorohudoplasi, perinoplasti, vajinal beyazlatma, yağ enjeksiyonları, genital prp, G nokta enjeksiyonu, lazer uygulamaları…