Genital Bölge Beyazlatma

Genital Beyazlatma Nedir?

Günümüzde genital estetiğin gelişmesi ile beraber genital bölge renk açma işlemleri sıklıkla rağbet gören işlemlerin başında gelmektedir. Özellikle lazer teknolojisinin gelişmesi ile beraber genital bölgeye uygulanan lazer işlemlerinden sonra hasta memnuniyeti artmıştır. Genital bölge beyazlatma işlemi, zamanla koyulaşan, esmerleşen genital bölgenin koyuluğunu gidermek için yapılan tüm tedavilere verilen isimdir.

Genital bölgedeki koyuluk, genelde sağlıksal açıdan herhangi bir soruna işaret etmese de bu durum, hastalarda ciddi özgüven eksikliği,mutsuzluk, konsantre olamama, mutsuz bir ruh hali ile karşı karşıya kalırlar. Vajina beyazlatma operasyonları genelde lazerle cildin dermiş tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır. Genital bölgedeki renk değişimleri yaşayan pek çok kadın bunu cinsel hayatlarında bir stres kaynağı olarak algılarlar ve bu durum cinsel hayatlarının kalitesinin düşmesine yol açar. Bu kadınlarda ki yaşam kalitesini etkileyen bu sorunun çözümünde, lazer ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Genital bölge neden kararır, koyulaşır, siyahlaşır?

Genital bölge zamanla yaşa ve hormonal düzeydeki değişkenliklere bağlı olarak koyulaşabilir. Buradaki temel etken estrojen hormonun yoğunluğudur. Çünkü estrojen hormonu güneş ışını yardımı ile de genital bölgede kararmaya yol açar, hücreleri (melanosid) harekete geçirmekte bu hücrelerde genital bölgede koyulaşmaya neden olan melani pigmentinin salgılanmasına sebep olmaktadır.aynı zamanda estrojen hormon düzeyini arttıran gebelik ve doğum kontrol hapları da, estrojen hormonu seviyesini arttırarak koyulaşmayı arttırmaktadır. Bunların yanında

 • Yaşın ilerlemesi
 • Hamilelik
 • Sık enfeksiyon geçirme
 • Polikistik over sendromu
 • Cushing sendromu
 • Spor aktiviteleri
 • Ağda ve jilet kullanmak
 • Şişmanlık
 • Troid hastalıkları
 • Fazla miktarda cilde rengi veren menatoin hormonun salgılanması
 • Bazı cilt hastalıkları
 • Hijyenik ve enfeksiyon sorunları vs.

Renk koyulaşmasına sebep olmaktadırlar

Karbondioksit Lazer ile Renk Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Genital renk açma işlemine başlamadan önce o bölge traş edilir, batikon ile temizlenir ve kurulanır sonrasında koyulaşan alan kalem ile çizilir ve işleme başlanılır. Lazer ile ortalama tedavi süresi 2-3 seans ve her seans ortalama 10-15 dakika sürmektedir. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ciddi şekilde azaltmaktadır. Sedasyon anestezisi ihtiyacı bazı hastalarda nadiren gerekmektedir.

Karbondioksit lazerler ile yapılan renk açma işlemlerinde işlemde temel mekanizma; İşlem sırasında  uygulanan lazer ışığı sayesinde cildin üstteki ‘epidermis’ tabakası soyularak alttan daha pembemsi ve parlak cild kısmı çıkmaktadır. Yani bir çeşit ‘peeling’ (cildi soyma) gerçekleşmektedir. Böylelikle genital bölge ağartma, beyazlatma sağlanabilmektedir.

Etkinin daha net olarak görülebilmesi için bir aylık bekleme süresi vardır. İşlem ağrısızdır. Beyazlatma işleminden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Lazer Dışında Genital Bölgede Renk Açıcı Uygulamalar Nelerdir?

Lazer haricinde bazı hastalarda renk açıcı solüsyonlar, mezoterapi uygulamaları, PRP işlemi de renk açmaya yardımcı tedavilerdir. Biz kliniğimizde lazer yaptığımız hastalara çoğunlukla bu ek işlemleri de kombine etmekteyiz.

Genital Renk Açma İşlemi Kimlere Uygulanır?

Genital bölgede renk sorunu yaşayan ve 18 yaşından büyük aynı zamanda hamile olmayan herkese bu uygulama yapılır.

Lazerle Renk Açma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Beyazlatma İşlemi sonrası dokturumuzun önerileri ve vereceği kremlerin kullanılması önemlidir. İşlem sonrası hafif su toplanması olabilir, bu konuda kaygılanmamak lazım. İşlem sonrası solaryum ve güneşlenmeniz doğru bir yöntem değildir. Kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. Beyazlatılan bölgede birkaç gün süre ile şişme (ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Genital Lazer Zararlı mıdır?

Hayır.  Lazer ışığının cilde penetrasyonu bir kaç milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Kısırlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerine herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Lazer ile Genital Bölge Beyazlatmanın Herhangi Bir Riski Var mıdır?

Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Lazerle genital beyazlatma yapılırken aynı anda sıkılaştırma da yapılabilinir. Fakat yüksek dozda yapıldığı zaman ciltde yanmalar olabilir, bu konuda dikkatli olmak lazım

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanılabilir?

Doku iyileşmesi genellikle ilk bir hafta içinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplaması gibi bir durum yoksa eğer  bu dönemden hemen sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir ve yaşanabilir.

Genital Renk Açıcı Başka Tedaviler, Kremler Var mıdır?

Genital bölge ağartma yani beyazlatma amacıyla bazı kremler, kimyasal peeling amaçlı asit içerikli olan solüsyonlar da bazı merkezler tarafından denenmektedir. Fakat, bu tür uygulamaların etkinlikleri lazer kadar etkili değildir.

Lazerle ile genital bölge’de yapılan beyazlatma işlemlerinde iç dudaklar, dış dudaklar, vajina girişi, anal bölge, makad bölgesi veya genital bölgenin bütünü beyazlatılabilir.

Genital beyazlatma işleminden hemen sonra dar kıyafet giyilmesi kesinlikle önerilmez ve  bu yüzden kesinlikle rahatve bol kıyafetler giymelidir.